V apríli sa Inklucentrum a Inkluzívne jazykové centrum zúčastnili trojdňovej služobnej cesty do Plzne, kde sa stretli so svojím projektovým partnerom, Krajským centrom vzdelávaní (KCV). Cieľom tejto návštevy bolo nielen osobné zoznámenie a prehĺbenie vzájomnej spolupráce, ale aj výmena cenných skúseností a poznatkov z oblasti inkluzívneho vzdelávania. Takéto stretnutia sú kľúčové pre budovanie silných partnerstiev, ktoré umožňujú efektívnejšie riešenie spoločných výziev v oblasti vzdelávania.

Počas prvých dvoch dní sme mali príležitosť navštíviť jazykovú školu, ktorá sa špecializuje na výučbu češtiny pre deti cudzincov. Táto škola zaujala nielen moderným a interaktívnym prístupom k výučbe, ale aj dôrazom na prípravu študentov na prijímacie skúšky na stredné školy. V menších skupinách sa študenti učia jazyk interaktívnou formou, čo podporuje ich rýchlejšiu integráciu a motiváciu k štúdiu. Dynamika hodín a kreatívne metódy práce, ktoré využívajú rôzne aktivity, simulácie a rolové hry, sú inšpiratívnym príkladom pre inkluzívne vzdelávanie aj na Slovensku. Učitelia tu dokážu citlivo reagovať na individuálne potreby detí a vytvárať bezpečné a podporné prostredie, kde sa deti cítia prijaté a motivované k pokroku.
KCV nám zároveň predstavilo svoju širokú škálu aktivít, ktoré prepájajú vzdelávanie s kariérnym poradenstvom. Okrem tradičného vzdelávania sa zameriavajú aj na podporu osobného rozvoja a profesionálneho smerovania mladých ľudí. Takýto holistický prístup umožňuje študentom lepšie pochopiť svoje schopnosti a záujmy, čo je kľúčové pre ich úspešnú budúcnosť. V rámci stretnutia sme aj my prezentovali prácu nášho Inklucentra, pričom sme zdieľali naše skúsenosti a prístupy k inklúzii a podpore žiakov cudzincov.
Naši českí partneri prejavili veľký záujem o naše metódy práce, vrátane psychosociálnej podpory detí a budovania bezpečného školského prostredia.
Inklucentrum začalo projekt Inkluzívneho Jazykového centra pred vyše rokom. Našou prioritou je nielen výučba slovenčiny pre deti cudzincov, ale aj ich celkový rozvoj s dôrazom na psychosociálnu podporu. Vytvárame bezpečné a podporné prostredie, kde sa deti môžu cítiť prijaté a motivované. Spolupracujeme s odborníkmi, psychológmi a špecialistami z CPP a Inklucentra, aby sme poskytovali podporu nielen deťom, ale aj ich rodinám. Umožňuje nám to efektívnejšie reagovať na individuálne potreby detí a posilňovať ich sebavedomie a integráciu do školského prostredia.
Druhý deň služobnej cesty sa niesol v znamení vzdelávania nás dospelých. Prebehol intenzívny workshop, kde sme sa spoločne venovali témam ako Kariérne poradenstvo, Emocionálne rozhovory a Traumu-rešpektujúci prístup. Tento deň bol plný praktických príkladov, zdieľania skúseností a živých diskusií, ktoré otvorili nové možnosti pre projekty a výmeny v budúcnosti. Spoločne sme hľadali spôsoby, ako lepšie podporiť deti a ako posilniť prostredie, ktoré rešpektuje rozmanitosť a individualitu každého dieťaťa.
Sme radi, že sme mali možnosť spoznať našich českých kolegov a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné aktivity, ktoré nám umožnia spoločne rásť a prinášať nové príležitosti pre deti a mladých ľudí. Takéto medzinárodné spolupráce sú pre nás inšpiráciou a zároveň motiváciou pokračovať v našej misii budovania otvoreného a inkluzívneho vzdelávacieho systému.
Autorka: Lesia Lehotská, Koordinátorka Inkluzívneho jazykového centra
