TRVANIE PROJEKTU: 1. 11. 2021 – 31. 12. 2022
Inklucentrum začína svoj prvý Erasmus+ projekt spoluprácou v malom partnerstve s organizáciou Inclution v Berlíne. Náš spoločný projekt nesie názov „Nový rozmer a sieť inkluzívneho vzdelávania “- InkluNET. Vymeníme si v ňom svoje skúsenosti v téme inkluzívneho vzdelávania na školách na Slovensku a v Nemecku.
Partnerom projektu je organizácia Inclution gUG, ktorá v Nemecku, podobne ako Inklucentrum u nás na Slovensku, šíri a napomáha presadzovaniu inkluzívneho vzdelávania.
Týchto 10 okruhov bude tvoriť jadro našej výmeny, pričom prvé štyri témy nám predstaví nemecký partner a my ostatné témy. Všetkých 10 tém komplexne spracujeme vo forme metodických bulletinov aj so sprievodnými krátkymi videami priamo z praxe škôl medzi deťmi a následne ponúkneme vo forme vzdelávania. Naše spoločné a vzájomne prediskutované know how pripravíme aj na preklad do angličtiny a nemčiny a tak pripravíme cestu pre nové partnerstvá. Cez platformu Epale a SEG identifikujeme možných partnerov z krajín EÚ a s niekoľkými sa aktívne zosieťujeme, aby sme pripravili väčší spoločný projekt – sieť inkluzívneho vzdelávania naprieč krajinám EÚ. To najlepšie z tejto téme chceme priniesť do európskeho priestoru a zároveň získať všetko kvalitné pre naše vlastné školy. Už teraz sa tešíme na všetky dobrodružstvá a stretnutia, ktoré v rámci tohto projektu zrealizujeme, najmä na návštevu škôl v Berlíne, kde budeme nielen natáčať diferencované vyučovanie v miestnej škole, ale umožníme už prvej posádke učiteľov a expertov vidieť v praxi inkluzívne vzdelávania v bežných štátnych školách.
Projekt oficiálne začal 1.novembra 2021, ale prebieha počas celého roka 2022 so zakončením 31.decembra 2022.
Kľúčové témy projektu
- Artefiletika
- Ranné kruhy
- Školský podporný tím
- Učenie vo vekovo zmiešaných triedach
- Nenásilná komunikácia
- Krízová intervencia
- Skupinové facilitatívne učenie
V týchto témach sme vytvorili edukačné videá a publikovali bulletiny. Všetky videá s titulkami v nemeckom a anglickom jazyku sú dostupné na YouTube kanály Inklucentra
Z našich aktivít
ŠTUDIJNÉ NÁVŠTEVY
V dňoch 16. a 17. mája 2022 navštívil kolektív Inklucentra základnú školu Picasso (https://www.picasso-grundschule.de/) a Evanjelickú školu v Berlíne. So záujmom sme pozorovali to, ako je inkluzívne vzdelávanie implementované vo vekovo zmiešaných triedach. V navštívených školách sú to zmiešané ročníky 1-3 a 7-9.
Naspäť na Slovensko sme sa vracali naplnení poznatkami a s jasnou misiou: napomôcť k vytvoreniu inkluzívnej školy v Bratislave kde bude možné vekovo-zmiešané učenie pilotne testovať.
Ďakujeme učiteľom a ďalších pracovníkom v Berlínskych školách na vrelé uvítanie. Venovali nám svoj čas v diskusiách a umožnili vidieť vyučovanie priamo v triedach. Veľmi si vážime stretnutie s bývalým riaditeľom Picasso školy Michaelom Verwornom. Už po páde komunizmu v roku 1990 mal víziu školy pre všetkých a budoval ju s veľkým nasadením.
In Slovakia
VIDEÁ
Odborníci z inclution a Inklucentra sú praktici, ktorí už roky pracujú priamo v teréne. Ich prístupy preto predstavujeme širokej verejnosti prostredníctvom krátkych videí.
Pedagógom dobre poslúžia ako inšpirácia pre vlastnú prax alebo ako malý návod, ako na to. Uvidia, ako prebieha diferencované vyučovanie, reflektívne a facilitatívne učenie, artefiletika či ranné kruhy.
Cez vizuálne zážitky tak chceme dostať inkluzívne prístupy bližšie k tým, ktorých sa témy týkajú.
Morning circles in teaching – principles of education and experience
Interview with the principal of the primary school about the “Morning Circles in the Classroom“.
Age-mixed learning : principles and experiences
Age-mixed learning through the eyes of the former principal of the Picasso Primary School in Berlin
Artephiletics – principles and experience
Facilitative and reflective learning – principles and experiences
More videos with english subtitles on YouTube Channel
Inclution je aktívna organizácia pôsobiaca v Berlíne v oblasti inkluzívneho vzdelávania, ktorá sa už niekoľko rokov tejto problematike, ako jedna z mála, venuje. Bola zapojená do viacerých európskych projektov. Venuje sa advokácii pre inkluzívne vzdelávanie pomocou osvety o Dohovore (CRPD) a inkluzívnych prístupoch (Person centred thinking) – konkrétne presadzovaním témy, sieťovaním s “decision makers” v politike a školskej správe, boj proti segregácii vzdelávaním.
Zaoberá sa transferom inkluzívnych prístupov do škôl – adaptácia (z-inkluzívnenie) Manuálu o ľudskoprávnom vzdelávaní pre deti a mládež, vývoj inkluzívnych cvičení pre rôznorodé kolektívy. Jedným z cieľov je rozvoj a spevňovanie empatie a zručností aktívne načúvať u detí. V neposlednom rade rieši politické vzdelávanie k inklúzii pomocou pohľadu do histórie a spracovanie obsahu umením – dramaticky, výtvarne, literárne.
Stanka nás oboznámila s metódou Tell-Listen-Retell-Understand, Rozprávaj-Počúvaj-Prerozprávaj-Porozumej. Metódu si všetci hneď aj vyskúšali na aktivite “Kto sme ja” a “3 veci”. Aj keď zoomove stretnutia vedia byť neosobné, toto rozhodne nebol ten prípad. Podarilo sa nám naviazať kontakt, aj vďaka rozdeleniu do malých pracovných skupín. Za krátky čas sme stihli porozprávať niečo o sebe a dozvedieť sa zaujímavé veci o kolegoch a kolegyniach pôsobiacich po celom Slovensku. Práca s digitálnymi pomôckami padlet, answergarden a kahoot je zábavná a dala nám priestor participovať. Učitelia a učiteľky sa už 5. mája stretnú na druhej časti Sociálna inklúzia a Storytelling II.
Aktivity sú súčasťou bilaterálnej spolupráce Inklucentra s nemeckou inclution.org v rámci Erasmus+ Projektu InkluNET. Projket je spolufincovaný Európskou úniou.
Dňa 27. apríla prebehlo prvé vzdelávanie Sociálna inklúzia a Storytelling I. v rámci bilaterálnej spolupráce s Berlínskou organizáciou Inclution – inclusive solutions.
Na webinári sa zúčastnilo 25 pedagógov, ktorí sa dozvedeli aj o tom, prečo je dôležité dať priestor rozprávaniu a počúvaniu osobných príbehov detí a mladých ľudí v školských komunitách. Ale aj o tom, prečo je sociálna inklúzia priamo napojená na vzájomné sa poznanie a porozumenie.
Aj keď sme sa prepojili len virtuálne, podarilo sa nám navodiť výbornú atmosféru spolutvorby. Lektorka Stanka Schenck pôsobiaca v partnerskej organizácia inclution.org v Berlíne, predstavila filozofiu európskeho projektu “Me and Your Stories” (moje a vaše príbehy). Jeho výstupom je voľne prístupný praktický kufrík aktivít a pomôcok na webe “MYS-Toolbox”. https://rixwiki.org/mys/home
Vybrané bulletiny prekladáme do anglického a nemeckého jazyka.