Ukrajinsko – slovenský tábor v Tatrách

Už tretí rok od začiatku násilnej vojny proti Ukrajine pripravilo Inklucentrum v spolupráci s Centrom poradenstva a prevencie Bratislava III letný tábor zameraný na človeka. Nejde o klasický tábor ako vyplnenie voľného času detí, ale ide o špeciálny tábor, ktorého cieľom je poskytnúť deťom výnimočnú podporu – terapiu vzťahom. Tábor postavený na hodnote priateľstva, otvorenosti konfliktom, hnevu, nudy i nadšenia. Z prvého pohľadu obyčajný tábor a aktivity, z hlbšieho pohľadu intenzívna snaha o podporu detí, ktoré si prežili ťažké životné okolnosti a tak veľmi hľadajú stabilitu, priateľstvo a vnútornú slobodu. 

Tábor prebiehal od 29. júna do 5. júla 2025 v Tatranských Matliaroch uprostred Tatier. Zúčastnilo sa ho 118 detí, 10 mladých tínedžerov – pomocných animátorov spomedzi ukrajinských a slovenských detí, 10 animátorov z externého prostredia a 10 psychológov, vrátane tímu podpory pre Ukrajinu z Centra poradenstva a prevencie Bratislava 3 a jednej detskej pediatričky. 

Tabor2025017
Letný Na človeka zameraný tábor 2025 dopadol výborne aj vďaka zladeniu slovenských a ukrajinských detí, animátorov, psychológov a pomocných animátorov.

Slovensko – ukrajinské priateľstvá nepoznajú bariéry jazyka

Tretím rokom sme tábor otvorili aj pre menšiu skupinu slovenských detí z okresu Bratislava III., kde pôsobí aj naše partnerské CPP. A hoci ukrajinské deti už vedia celkom dobre po slovensky, boli veľmi radi, že mohli rozprávať aj vo svojej materinskej reči. Spočiatku sa to zdalo náročné, ale postupne sa ukázalo, že sila priateľstvo je viac ako reč. Ak sme otvorení pre druhých, reč nás nemôže zastaviť a tak to aj bolo.

Slovenské deti sa postupne priblížili k ukrajinským a nachádzali spoločnú reč pri hre a nadväzovaní priatelstiev. Ak chceli rozprávať, našli si spôsob. A hoci myšlienka tábora pred dvoma rokmi vznikla ako priestor pre podporu ukrajinských detí, ukázalo sa, že na vzájomné prepájanie už nastal ten správny čas.

V budúcnosti rátame s ešte väčším prepájaním detí. Delenie podľa jazyka je umelé, deti s jazykom nemajú problém a niekedy ho ani nepotrebujú, lebo reč je neraz prameňom nedorozumení (A. Exupéry).

Potrebujú ešte ukrajinské deti vôbec pomoc? 

Ako nám ukázal tábor, ukrajinské deti sú stabilnejšie a silnejšie. Tento rok boli oveľa intenzívnejšie otvorení budovaniu priateľstiev. Už nepotrebovali toľko bezpečia a stability, neupadali do úzkosti a smútku. Boli vyrovnanejšie. Asi polovica detí, ktorá s nami chodí už tretí rok vytvára jadro, ktoré následne neformálne vťahuje a pomáha aj tým deťom, ktoré ešte nezažívajú také bezpečie a stabilitu.

Ukrajinské deti sú oveľa viac otvorenejšie priateľstvám. Stratili často všetkých kamarátov, zázemie, učiteľov, blízkych aj domáce zvieratá, že sú hladné po vzťahoch. A tábor to opäť ukázal. A to aj keď nie je všetko v tábore ideálne. Stále platí, že v ich srdciach je hlboká bolesť a smútok zo straty. Stratili a obetovali veľa a ani sa preto nemohli dobrovoľne rozhodnúť. Rozhovor s každým dieťaťom preto môže viesť k tomu, že sa dotkne svojich bolestí. A to je v bezpečnom prostredí pre nich liečivé. 

Všetky deti potrebujú podporu

Tábor zameraný na človeka nám ukázal, že všetky deti potrebujú podporu a vzťahy. Niekto ich nadväzuje rýchlo a ľahko, niekto pomaly, opatrne alebo aj so silnými drápmi. Mnohé deti sa museli naučiť ochrániť sa pred nebezpečím, ohrozením, násilím. A preto majú hrošiu kožu. Princípy, ktoré sme objavili však platia pre akékoľvek deti. Ako sme popísali v článku Tábory zamerané na človeka: https://inklucentrum.sk/tabory-zamerane-na-cloveka/, predvídateľnosť, stabilita, vzťah, sloboda a sprevádzanie sú vždy liečivé. Ukrajinské deti nám iba ukázali na hodnoty, ktoré potrebujú všetky deti. Úspech dosiahneme práve vtedy, ak podpora smeruje ku každému dieťaťu. 

Program alebo program?

Otázkou každého tábora je program. Aj my sme mali bohatý program – každodenné workshopy, tvorivé dielne, oblievačky, turistika, prechádzky, šport, lesné hry, diskotéky pretkané tajuplným príbehom kmeňov stromu Lévai postavený na hodnotách.

Každý večer sme realizovali aj večerné kruhy, ktoré tesne pred spaním reflektovali deň a prežívanie detí. Skutočný program sa ale dial v srdciach detí a v interakciách medzi deťmi navzájom či s dospelými.

Rozhovor pri obede, večerné hry na izbe, naháňačka za chatou či konflikt na balkóne tvorili tzv. tieňový program, v ktorom deti objavovali hodnoty a učili sa ich sami skúšať. V tábore sa takýchto tieňových vecí objavilo veľa. Boli to vzácne rozhovory a konflikty, ktoré pomohli byť bližšie a lepšie porozumieť sebe samému. 

Čo sme sa naučili?

To podstatné z táborov postupne pridávame do článku Tábory zamerané na človeka: https://inklucentrum.sk/tabory-zamerane-na-cloveka/. Zistili sme, že: 

  • pre deti je veľmi dôležitá štruktúra a predvídateľnosť programu. Program nemá byť až tak prekvapením pre deti, ale skôr očakávaním a možnosťou voľby. Voľba je možné iba tam, kde poznám možnosti. Vopred. Čím skôr. Vojnové deti zažili tak veľa nepredvídaných vecí, že prekvapenia ich vyčerpávajú. Lenže sa ukazuje, že to platí aj pre ostatné deti. Program teda potrebujeme mať viditeľne k dispozícii s rámcovým časovým harmonogramom na celý týždeň, 
  • dospelí musia byť dobre zladení, ak je veľa kľúčových ľudí okolo detí, potrebujú oveľa viac času, aby boli dobre prepojení, lebo potom je práca málo efektívna. Taktiež dospelí musia myslieť aj na dostatok oddychu, ktorý sa rýchlo prejavuje v ich nedostatočnej kapacite byť prítomní,
  • voda, les, potok, hudba a tanec, jednoduché hry na spoluprácu sú základ dobrého tábora. 
  • učenie sa jazyka je vecou bezpečia. Deti sa radi učia jazyk a chcú rozprávať po slovensky práve vtedy, keď je to nástroj budovania vzťahu. Na tom princípe je vlastne postavený aj pojem „materinský“ jazyk. Jazyk je vzťahová záležitosť. Ponúknite deťom vzťah a naučia sa váš jazyk, 
  • zapájanie starších detí je veľkou pomocou pre dospelých. V našich ďalších projektoch by sme chceli postaviť nielen tábor práve na princípe medzigeneračných vzťahov. Ukázalo sa, že pomocní animátori z Ukrajiny ale aj Slovenska, starší tínedžeri zo sveta detí sú im bližšie a ak sú podporení, dokážu pristupovať k práci neúnavne a zodpovedne. Je to hodnota, na ktorej chceme postaviť budúcoročný tábor. 

Tábor v Tatrách nám priniesol ďalšie nové poznanie do práce so skupinovou dynamikou, podporou dospelých aj prepojením starších a mladších detí. Dospelí môžu byť len zľahka supervízormi práce detí rôzneho veku. Ušetria veľa energie a budú mať skutočnú kapacitu pre vzťah. 

Inklucentrum realizuje letné pobytové tábory s podporou donorov a partnerov už tretí rok. Ďakujeme.

Donori

Dobré správy treba šíriť. Využite svoju obľúbenú sieť alebo to jednoducho povedzte ďalej:

Čítajte aj