Ministerstvo školstva podporilo aktivity začleňovania cudzincov

TRVANIE PROJEKTU: 1. 1. 2024 – 31.08.2024

V rámci komplexnej komplexnej podpory žiakov z Ukrajiny v Bratislave bola z dotácie MŠVVaM zabezpečená psychosociálna podpora detí na škole Vazovova a realizované metodické usmerňovanie tímu regionálnych terénnych pracovníčok.

Ciele projektu

  • Psychosociálna podpora vybranej bratislavskej škole
  • Metodické usmernenie a podpora tímu regionálnych terénnych pracovníčok

Partner projektu

Financované z dotácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

logo partner ms

Aktivity v projekte

Začleňovaniu cudzincov sa Inklucentrum venuje komplexne s podporou viacerých donorov. Z dotácia MŠVVaM bola podporená psychosociálna podpora formou personálneho zabezpečenia pri realizácii:

a) psychosociálnej podpory pre ukrajinských žiakov na jednej z 19tich bratislavských škôl prostredníctvom ukrajinskej regionálnej terénnej pracovníčky  – Yuliia Bulyshkina a
b)  metodickej podpory tímu regionálnych terénnych pracovníčok a vytvorenie metodických materiálov a bulletinu o podpore detí z cudziny, ktorú zabezpečovala Máriia Jaššová, metodička UA podpory. Psychosociálna podpora zahŕňala pravidelné terénne služby niekoľko dní v týždni na ZŠ Vazovova s ukrajinskými žiakmi a ďalšími žiakmi cudzincov formou individuálnej aj skupinovej práce so žiakmi o čom prikladáme pravidelné výkazy pracovníčky a sumárny report po skončení projektu. Kvalitu služieb a metodickú podporu regionálneho terénneho tímu zabezpečovala Mária Jaššová, ktorá zastrešuje odbornú podporu pre UA pracovníčky pri práci s deťmi s traumou a s deťmi v riziku z vojnového územia Ukrajiny. Ide o metodickú podporu v  trauma rešpektujúcom prístupe a v aktivitách programu STRONG.

Prínosom realizovaného projektu je nastavenie komplexnej siete podpory pre deti a rodiny, ktoré utiekli pred vojnou proti Ukrajine, ako aj pre deti cudzincov. Ide o podporu procesu ich začleňovania do slovenského vzdelávacieho systému, ktorý nebol pripravený na početný prílev detí cudzincov do našich škôl. V nadväznosti na analytické dáta z procesu začleňovania žiačok a žiakov z Ukrajiny do vzdelávania Inklucentrum pristúpilo k nastaveniu procesov na sfunkčnenie systému. Podarilo sa nám nastaviť systematickú jazykovú a psychosociálnu podporu priamo na školách s najvyšším počtom detí z Ukrajiny, ako aj zosieťovať spoluprácu s rôznymi subjektami zapojenými do podpory (školské podporné tímy na školách, Centrum poradenstva a prevencie, Regionálny úrad školskej. Dôležitým prínosom projektu je aj zavádzanie nového traumu rešpektujúceho prístupu pre učiteľov a učiteľky pracujúcich s traumatizovanými deťmi či deťmi v riziku. Vďaka tomuto prístupu dokážu zamestnanci škôl lepšie porozumieť traume, vytvárať bezpečné prostredie v školách a citlivejšie reagovať na náročné správanie detí.

Cieľovú skupinu predstavovali  deti s rodinami, ktoré na Slovensko prišli z Ukrajiny v dôsledku vojnového konfliktu, ktoré boli umiestnené na 19 bratislavských školách a ďalšie všetky deti cudzincov umiestnené na 4 bratislavských školách s najvyšším počtom umiestnených detí cudzincov.

V rámci tohto projektu bolo podporených 65 ukrajinských detí, 5 detí cudzincov (iných ako z Ukrajiny) a 20 ukrajinských rodičov.

P29 MIX

S pani Bulyshkinou sme spokojní, veľmi nám pomáha. Komunikuje s podporným tímom, s učiteľmi a každý týždeň má vyhradený čas aj na stretnutia s rodičmi. Má prehľad o všetkých ukrajinských žiakoch na škole. S deťmi pracuje aj individuálne aj skupinovo. Vždy, keď nastane nejaká náročná situácia so žiakom/žiačkou ukrajinského pôvodu (problémy so správaním, nástup nového žiaka…), pohotovo reaguje a je k dispozícii. Je veľmi milá, ochotná a nápomocná.

Psychologička, ZŠ Vazovova