Táborom k prameňu Ukrajiny

Týždňový pobytový tábor pre 114 ukrajinských detí zavŕšil takmer dvojročný intenzívny Projekt podpory žiakov z Ukrajiny v Bratislave. Od soboty 20. júla do piatku 26. júla 2024 odcestoval zmiešaný slovensko-ukrajinský tím animátorov a odborníkov na Čertov blízko Lazov pri Makyte. Sedem dní plných aktivít, ale najmä stretnutí človeka s človekom, sme realizovali prvý krát minulé leto ako na človeka zameraný tábor, viac v článku Tábory zamerané na človeka.

Clanok taborom k pramenu Ukrajiny
Tabor ZDERELO UA 2024033
Tábor Džerelo – prameň, preniesol deti k zdroju svojej identity v prostredí krásnej prírody Slovenska.

Inklucentrum tento rok prvý krát zrealizovalo celý tábor vo vlastnej réžii za pomoci finančných príspevkov donorov.  Aj keď sme čelili viacerým organizačným výzvam, veríme, že v organizovaní táborov zameraných na inklúziu a  podporu detí v ohrození budeme naďalej pokračovať, šíriť tieto princípy a inšpirovať ďalších.

Ako to prebiehalo?

Počas pobytu boli deti  rozdelené do 4 skupín podľa veku (zelení, žltí, modrí a červení) s veľkosťou skupinky asi 26 detí. Všetky deti dostali modré alebo žlté šatky ako rýchly poznávací znak. Počasie bolo prekrásne, všetky mraky proste od nás odišli napriek tomu, že predpoveď nám hlásila pršanie počas polovice tábora.

Zdravotne sme zvládli všetko bez problémov, okrem drobných odrenín a vyvrtnutých členkov sme nič vážne neriešili. Významnou časťou tábora bola prítomnosť mladších pomocných ukrajinských animátorov, trvalá psychologická a psychoterapeutická podpora a skvelý tím 14 animátorov. Psychológ a dve skúsené ukrajinské učiteľky pomáhali s celkovým udržiavaním klímy tábora a riešením konfliktov.

Mnohé deti prichádzali s bolesťami hlavy alebo brucha a odchádzali s potrebnou psychosociálnou podporou – mohli sa s niekým porozprávať, kto ich počúval, mal na nich čas a to bolo pre nich ten najúčinnejší liek. Jeden krát sme dokonca pre deti tajne pripravili  aj nočnú večeru – chlebíčky so salámou, ktoré sme rozdávali po izbách, čo deti veľmi privítali.

Tabor ZDERELO UA 2024004
Aj odreniny patria k životu, je fajn môcť ich s niekým zdieľať.

Oáza Ukrajiny na Slovensku

Na chvíľu sa pohraničný kúsok severnej časti Slovenska zmenil na malebnú Ukrajinu so všetkou jej kultúrou. Dokonca aj miestne oblaky vytvárali mapu Ukrajiny, aby vyjadrili solidaritu.

Tabor Dzerelo mapaUA
Všetci sme s údivom sledovali aké nezvyčajné ukrajinské predstavenie pre nás nachystala obloha nad Lazmi pod Makytou.

Program

Program tábora bol zameraný na rozvoj kultúrnej a národnej identity detí ako dôležitú súčasť ľudskej identity.

Okrem toho deti spoznávali slovenskú prírodu, precvičovali si slovenčinu, venovali sa viacerým športovým aktivitám, z ktorých si mohli voliť podľa vlastných preferencií. Pre deti boli pripravené tematické krúžky aj celo-táborové aktivity.

Krúžky a workshopy:

  • Šikovné ruky. Deti vyrábali rôzne ukrajinské produkty, ktoré si mohli vziať so sebou domov.
  • Kúsok kultúry. V tomto klube sa deti zoznamovali s ukrajinskou kultúrou: divadlom, spevom i tancom.
  • Čas na šport. Počas tohto krúžku sa deti mohli zabaviť a kvalitne stráviť čas v procese športových hier. Ďalšou aktivitou bola návšteva kúpaliska.

Popoludní každého dňa prebehli aktivity alebo hry pre celý tábor, tu je niekoľko z nich:

  • Žlto-modrý deň. Tematický deň, sprevádzaný žltými a modrými farbami – spoznávanie Ukrajiny.
  • Pešia turistika. Túra na horu Kohútka, ktorá sa nachádza v okolí Tábora.
  • Stanovištia v okolí tábora. Počas tohto podujatia boli pre deti pripravené rôzne stanovištia na pohyb.
  • Tematický deň Ivana Kupala. Celý deň venovaný téme ukrajinského sviatku a zvykom, ktoré ho sprevádzajú.
  • Rozlúčka s táborom a diskotéka.

Vďaka viacerým aktivitám, zameraným na prezentáciu ukrajinskej kultúry sa deti aspoň na chvíľu mohli spojiť s krajinou, z ktorej museli za rôznych podmienok aj s rodinami odísť. Spolu s animátormi okrem mnohých hier počas celého tábora realizovali  kultúrne a umelecké workshopy zamerané na ukrajinskú kultúru, piesne, ornamenty, kroje i jazyk.

Deti mali možnosť počas celého tábora rozprávať svojou rečou medzi sebou aj s pomocnými animátormi a zároveň si precvičovali slovenčinu so slovenskými animátormi. Bolo úžasné vidieť, ako im táto jazyková zmena nerobí takmer žiaden problém.  

Sviatok Ivan Kupala

Ústredný motív programu tábora tvorilo pripomenutie si prastarého slovanského ľudového sviatku Ivan Kupala, ktorý sa kryje so začiatkom letného slnovratu a sviatkom Jána Krstiteľa. Pletenie vencov, stavanie a preskakovanie ohňa, množstvo tancov, ale hlavne pripomienka svetla aj vtedy, keď človek prežíva noc v duši, zjemnili aktívny každodenný program plný hier. Letný slnovrat bol vždy vrcholom najväčšej radosti a požehnania. A skutočne, zanietenosť a spolupráca detí pri príprave vencov, ohňa, scénok, tancov bola plná obrovskej energie dobra.

Tábor Džerelo bol zážitkom, na ktorý sa nezabúda. Atmosféru tábora Vám sprostredkuje zostrih z aktivít.

To oni – deti sú oným „svetlom na temných miestach, keď zhasnú všetky ostatné svetlá.

(J. R. Tolkien).

Psychologická podpora detí a večerné kruhy

Za úspech tábora rovnako ako aktivity, považujeme aj psychosociálnu podporu detí. Stráženie bezpečného priestoru, klímy, v ktorej mohli rásťPsychológ spolu s dvoma ukrajinskými učiteľkami neustále trávili čas medzi deťmi, boli im k dispozícii na rozhovor, riešenie konfliktu, pomáhali pri adaptácii, zvládaní večerného smútku, ale aj stavov traumatických spomienok.

Deti z Ukrajiny zažili tak veľké a náhle zmeny a straty, strach i neistotu, že sa to postupne prejavovalo aj v tábore, čo z psychologického pohľadu považujeme za liečivý moment. Postupne ako sa cítili bezpečnejšie a uvoľnenejšie, prichádzali rôzne nálady, smútky, niekedy aj paniky, úzkosti, či bôle srdca. Niekedy pomohla mentolová masť či vitamíny, niekedy rozprávanie či počúvanie, inokedy obyčajné uistenie, podpora, pomoc s riešením konfliktu alebo asistencia pri aktivitách. Deti sa uzdravovali vzťahom.

Niekedy pomohla mentolová masť či vitamíny, niekedy rozprávanie či počúvanie, niekedy obyčajné uistenie, podpora, pomoc s riešením konfliktu alebo asistencia pri aktivitách.

Deti zažívali bezpečné prostredie, kde sa mohli hnevať, smútiť a byť sami sebou. Jednoducho do atmosféry patrili deti so všetkým, nielen s nadšením a chuťou sa hrať. Aby mohli deti dobre integrovať zážitky, rozumieť svojmu prežívaniu, každý večer prebiehali tzv. večerné kruhy ako obdoba ranných kruhov v školách, ale s dlhším trvaním. Deti sa tak pred spánkom naladili, ukotvili a vzájomne prepojili. Vždy sme krátko zhodnotili uplynulý deň a povedali, ako sa kto má, za čo je vďačný alebo čo mu ostáva v pamäti.

Večer bol venovaný večerným kruhom – obdobou ranných kruhov. Zhodnotili sme, kto sa ako v ten deň mal. To deťom pomohlo k regulácii a pripraviť sa na spánok.

A keďže sme nezabudli ani na potreby rodičov, na záver každého dňa sme všetkým rodičom e-mailom poslali aktuálne fotky, krátku správu a reflexiu daného dňa. Mohli sa tak každý večer s nami spojiť so zážitkami a počuť infošky zo dňa, dôležité momenty, či situácie, ktoré sme riešili nenásilnou komunikáciou.

Starší tínedžeri pomocnými animátormi

V Inklucentre už celý rok organizujeme TEEN KLUB zameraný na podporu ukrajinských tínedžerov, ktorí sa zúčastnili prvého tábora pre deti z Ukrajiny v roku 2023. Mladší animátori si celý rok budovali cennú komunitu starších detí pod vedením hlavnej vedúcej Viktórii Antoniuk.

Deväť statočných tak pomáhalo pri skupinkách, jedle, tancoch, aktivitách, vo vlaku pri presunoch, večierke, proste všade. Nikde nechýbali a vytvárali most medzi deťmi a animátormi. Nadchli najstaršie deti v tábore, že aj oni chcú budúci rok ísť robiť pomocníkov. Zapojenie mladších animátorov bolo neoceniteľným darom, deti si ich obľúbili, počúvali ich a animátorom veľmi pomohli, aby mohli lepšie manažovať tábor.  

Tabor ZDERELO UA 2024047
Skúsení animátori zaúčali pomocných animátorov z TEEN KLUBU. Preniesli tak na nich okrem potrebných zručností aj zanietenie pre túto prácu. Možno sa už čoskoro aj z nich stanú skutoční animátori.

Viac ako len tábor

Tábor rozhodne nemal byť a ani nebol len ďalšou voľnočasovou aktivitou na vyplnenie nudy počas prázdnin. Bol to vzácny čas stretnutí, komunity a priateľstiev, ktoré sa iba začali. Bol to čas na návrat k prerušenej identite detí z Ukrajiny. Ich osobnosť zažila veľa strát a počas 7 dní mohli opäť byť tak trochu doma. Ukrajina bola zrazu priamo v srdci Slovenska. Stala sa jej súčasťou. A deti tak mohli objaviť ešte hlbší princíp ľudskosti, ktorý nepozná hranice národov.

Iba vďačnosť dokáže vyjadriť, čo sme prežili. A sme tak nadšení, že už teraz plánujeme zorganizovať ďalší budúcoročný tábor zameraný na podporu inklúzie a na človeka. A možno sa nabudúce k ukrajinským deťom pridajú aj slovenské deti. Jedna naša animátorka nám po skončení tábora napísala, ako išla v Dúbravke do obchodu a videla na lúke hlúčik ukrajinských detí. Boli to naše deti. Päť detí z rôznych častí Bratislavy, ktoré sa pred tým nepoznali vymenili si čísla a stretli sa.

Pre deti pripravujeme od septembra pokračovanie teen klubu, otvorenie terapeutických skupín pre deti s traumou a európsky projekt dúfame, že od septembra spustíme aj komplexnejšiu a systémovú jazykovú podporu v jazykových centrách i priamo v 5 školách, taktiež zastrešenie psychologickej podpory pre celú BA v rámci CPP a metodickú podporu Inklucentra. Ideme ďalej.

V trvalo udržateľnom rozvoji. V priateľstve…

Reakcie rodičov a detí na tábor:

Som vám nesmierne vďačná za vašu prácu s deťmi. Deti sa vrátili z tábora úplne šťastné. Ďakujem krásne. Úprimne dúfam, že deti budú môcť stále navštevovať váš úžasný tábor.

Dobré ráno, ďakujem vám všetkým za skvelú spoločnosť. Od včerajšej noci sa im ústa nezatvorili. Noví priatelia, stretnutia atď. V zásade zostáva už len jedna otázka – kedy bude tábor aj pre nás mamy? Som pripravená tancovať, chodiť na túry, hrať karty a rozprávať sa…:)

Ešte raz sa chcem poďakovať za večerné listy. Myslím si, že účasť psychológa sa pre moju dcéru stala dôležitou podporou. Som vďačná aj za milé slová o našich deťoch a Ukrajincoch vôbec. Teraz osobne nemám veľa miest, kde cítim podporu, takže aj toto je pre mňa veľmi dôležité.

Sme veľmi vďační za nádhernú dovolenku pre deti, moja dcéra nechcela ísť domov a prvá otázka bola: Kedy je ďalší tábor?

Pre Nasťu to bol prvý tábor. Veľmi sa jej páčil. Dostala veľa nových zážitkov. Ďakujem za fotky a videá. Za dennú reportáž o tom, ako prebiehal deň. Za pozornosť a komunikáciu. 🙏🏻“

———–
Veľmi sa mi páčilo hrať futbal, plávať v bazéne, chodiť na túry, sviatok Ivana Kupala, všetko sa mi páčilo a našiel som si tu veľa kamarátov. Niekedy sa mi aj nechcelo ísť hrať s animátormi, ale len  sme sa začali hrať, na všetko som zabudol.“ (chlapec, 11. r.)

Bol to skvelý tábor, bolo tam veľa zábavy, jedlo bolo výborné. Animátori boli veľmi dobrí. Bola tam turistika v lese, bol tam bazén. Na poslednej diskotéke som si aj poplakala, bola tam veľmi super spoločnosť.“ (dievča, 14. r.)

„Veľmi sa mi páčil sviatok Ivana Kupalu, a keď sa chlapi prezliekli za ženy, bolo to super. Ďakujem vám všetkým, ďakujem za zážitok.

V tomto tábore som si našla veľa priateľov a známych. Niekedy sa mi nechcelo ísť hrať s animátormi, ale len  sme sa začali hrať, na všetko som zabudla.“

„Páčili sa mi animátori a hry. A najviac sa mi páčila turistika, hry vo vode. Páčili sa mi aj sviatok Ivana Kupala, kde som si našla kamarátov.“

„Páčilo sa mi: sviatok” Ivana Kupala “,hry, turistika, večerné diskotéky.“

„Bol to skvelý tábor, bolo tam veľa zábavy, jedlo bolo výborné. Animátori boli veľmi dobrí. Bola tam turistika v les, bol tam bazén. Na poslednej diskotéke som si aj poplakala, bola tam veľmi super spoločnosť.“

Článok pripravil Viktor Križo a kolektív z tábora

Clánok si môžete prečítať aj v ukrajinčine:

Табір до витоків України

Viac o Podpore žiakov z Ukrajiny v Bratislave: https://inklucentrum.sk/podpora-ziakov-z-ukrajiny/

Fotografie z tábora Džerelo: https://inklucentrum.sk/podpora-ziakov-z-ukrajiny/#foto-dzerelo

Inklucentrum realizuje letné pobytové tábory s podporou donorov a partnerov už druhý rok. Ďakujeme.

Dakujeme partnerom tabora

Dobré správy treba šíriť. Využite svoju obľúbenú sieť alebo to jednoducho povedzte ďalej:

Čítajte aj