Zozbierali sme 11 webov, na ktoré naši školitelia pomyslia vždy, keď hľadajú ten správny kurz či tréning pre seba.
- Škola inkluzionistov – https://www.ktochyba.sk/ – celoročný Grantovo-vzdelávací program pre školy, ktoré počas školského roka absolvujú tréningy v oblasti inkluzívneho vzdelávania, získajú nové zručnosti a poznatky z rôznych prístupov tak, aby mohli postupne implementovať novú inkluzívnu kultúru do školy.
- Mentoring pre učiteľov – https://www.leaf.sk/irpu/ – ide o iný typ vzdelávania – celoročné sprevádzanie a mentoring učiteľa alebo celej školy s tým, že si učiteľ stanoví smart cieľ a na ňom spolu s mentorom celoročne aj so žiakmi pracuje. Súčasťou práce je aj veľmi dôležitá 360 stupňová spätná väzba žiakov a rodičov na učiteľa pred a po programe. Tento typ podpory veľmi odporúčame každému učiteľovi.
- Komenského inštitút – https://komenskehoinstitut.sk/ – celoročný vzdelávací program zložený zo 6 pobytových výcvikov, kde si taktiež učiteľ stanoví svoj vzdelávací cieľ, experimentuje a vytvára vo svojej triede inováciu v učení. Veľmi obľúbený a podporný program pre učiteľov.
- Rešpektovať a byť rešpektovaný – https://www.respektovanie.sk/ – 7 dňový seminár pre rodičov i učiteľov zameraný na spoznávanie a hľadanie komunikačných nástrojov až do úrovne konkrétnych zručností, ktoré môžu pomôcť zachovávať rešpektujúci prístup v každodenných situáciách a viesť deti namiesto k pasívnej poslušnosti k vytváraniu skutočnej zodpovednosti a samostatnosti.
- Nenásilná komunikácia – https://nenasilne.sk/ – tréningový výcvik zručností v svetoznámej Nenásilnej komunikácii (NVC) zameraný na získanie zručností práce na pozorovaní, pocitoch, potrebách a prosby, riešenie konfliktov, mediácie postavenej na humanistickej psychológie. Je to silne inkluzívny prístup.
- Hejného matematika – https://www.indicia.sk/ – jedinečný humanisticky orientovaný prístup vo vzdelávaní matematiky podľa významného profesora Milana Hejného. Kurz rozvíja rôzne stupne zaškolenia učiteľov do vyučovacej metódy tak pre I. ako i pre II. stupeň. Ku tejto metóde sú aj učebnice a rozličné pomôcky na rozvoj kreativity a tvorivosti detí. Metóda je ale v mnohom aj filozofický prístup k nehodnoteniu detí, ale ich podpore a rozvoju.
- Inštitút Terapie hrou – http://terapiahrou.sk/ – poskytuje dlhodobý celoročný výcvik v terapii hrou podľa PCA prístupu C. Rogersa, výcvik filiálnej terapie pre rodičov i trénerov. Svojím vzdelávacím prístupom je veľmi blízka a tvorí základ pre inkluzívne vzdelávanie.
- Coaching plus – https://www.coachingplus.org/ – organizácia postavená na špičkových troch lektorov: Vladimír Hambálek, Ivan Valkovič a Zuzana Zimová. Všetci traja sú terapeuti, kouči, skúsení lektori a supervízori v multidisciplinárnom vzájomnom dopĺňaní sa. Poskytujú už 13 rokov kvalitné kurzy o zvládaní emócii, práca s rodinou, s motiváciou a zmenou, klientov v odpore, supervízny výcvik, mentoring, vzťahovej väzby, poradenské zručnosti, práca s emóciami a iné pre široké spektrum pomáhajúcich profesií. Kvalita trénerov a rozličné prístupy zaručujú mimoriadnu kvalitu vzdelávania. Veľmi odporúčame pre všetky pomáhajúce profesie v školstve.
- PDCS – https://www.pdcs.sk/ – ide o významnú vzdelávaciu organizáciu, ktorá poskytuje veľmi kvalitné kurzy v témach lektorovania, trénerstva, facilitácie, participácie, líderstva, demokratických hodnôt, kritického myslenia, mediácie a mnohé ďalšie.
- Artea – https://www.arte-terapia.sk/ a https://www.i-psychologia.sk/ – Katarína Mihinová, zakladateľka oboch portálov, ponúka na jednej strane špecifické vzdelávanie v metódach arteterapeutickej práce a zároveň širokú paletu vzdelávaní predovšetkým pre psychológov od diagnostických cez terapeutické a podporné vzdelávania.
- Centrum Kvapka – http://dietaaja.sk/ – vzdelávacie centrum ponúka zaujímavé kurzy v oblasti terapeutickej práce, krízovej intervencie, filiálnej terapie pre rodičov, práca so skupinou/triedou, podpora detí s poruchami učenia i správania a i.