Sociálna inklúzia cez prerozprávanie príbehov obetí nacizmu
Webinár je ZDARMA vďaka spolufinancovaniu Európskej únie.
Tento webinár realizujeme s nemeckou partnerskou organizáciou Inclution – inclusive solutions.
Na príklade spracovania biografii obeti nacistickej „eutanázie“ v divadelnej forme v nemeckých školách.
Prostredníctvom príbehov a osudov z minulosti dostávame šancu pochopiť, čo sa kedysi dávno udialo.
Približne 300 000 ľudí so zdravotným postihnutím a psychickým ochorením bolo zavraždených počas fašizmu v rokoch 1939 až 1945 na území Nemecka a čiastočne okupovaného Poľska. Je ťažké uchopiť túto časť minulosti. Prečo sa to stalo? Môže sa niečo také zopakovať?
Prečo sa máme vracať do minulosti, čo sa z nej môžeme naučiť pre súčasnosť, ako sa dnes staviame k inakosti – to sú otázky, na ktoré musíme hľadať odpovede.
Napriek vysokému počtu obetí je verejne dostupných len niekoľko tisíc mien takzvanej nacistickej eutanázie. Príbehy a osudy len niekoľko stoviek obetí sú spracované a dostupné. Napriek veľkému úsiliu povojnového Nemecka spracovať svoju nacistickú minulosť a jej aktívna osveta cez vzdelávanie v školách, nacistická „eutanázia“ zostala dlho zabudnutou a umlčanou.
V kurze nahliadneme na základne historické fakty o Akcii T4 v rokoch 1939-1941 a na systém, ktorý umožnil nacistickú „eutanáziu“. Hlavným cieľom webináru však bude participatívna metodika spracovania príbehov obetí a ich pretavenie a prerozprávanie do divadelnej podoby mladými ľuďmi v školách.
Lektorka Vám predstaví celonemeckú divadelnú súťaž pre školy „andersartig gedenken on stage“ (spomienka inak na javisku), ktorú koordinuje a ktorej 3. ročník práve prebieha. Nahliadneme na dopad kreatívno-historickej práce na mladých ľudí, na budovanie ich hodnotového rebríčka a postoja k postihnutiu, inakosti a k inklúzii.
KOMU JE WEBINÁR URČENÝ?
- všetky kategórie pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí pôsobia v odboroch dejín, etiky, múzických a divadelných umení a ich prepojenia
- pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o kreatívno-umelecké metodiky posilňovania sociálnej inklúzie, vzájomného rešpektu a odbúravania predsudkov cez pohľad do histórie
ŠKOLITEĽKA:
Stanislava Schenck
Stanislava Schenck pochádza z Liptova. V Nemecku vyštudovala ekonómiu so zameraním na psychológiu a sociológiu. Angažuje sa v národných a európsky projektoch v oblasti inkluzívneho vzdelávania. Je spoluautorkov multimedialnej príručky MYS-Toolbox na podporu sociálnej inklúzie v školských komunitách. Je iniciátorkou a koordinátorkou celonemeckej divadelnej súťaže pre školy a inkluzívne divadlá „andersartig gedenken on stage“ (spomienka inak na javisku), ktorý na Slovensku predstaví v ramci kurzu Inklucentra 24. mája 2022.
Viac o Stanislave Schenck, ktorá žije a pôsobí v Berlíne, sa môžete dočítať v článku Dennika N „Aj ja mám nádherné dieťa“ alebo v podcaste v Ženskom Rode, ktorý je aj súčasťou rovnomennej knihy Kataríny Strýčkovej.
30. 08. 2022, 15:00 – 17:00
ORGANIZAČNÉ POKYNY:
Webinár prebehne online, v prostredí programu zoom. Prosíme, zoom si nainštalujte. Link Vám zašleme samostatným emailom najneskôr 5 hodín pred samotným webinárom. Ak ste link nedostali na Váš email kontaktujte p. Škrípovú +421 949 004 911.
Na webinári je potrebné mať kvalitné internetové pripojenie a zapnutú kameru. V prípade technických problémov na Vašej strane nie je možné vrátiť platbu za školenie, kontaktujte nás a budeme hľadať riešenie. STORNO PODMIENKY.
CENA
Celková cena vzdelávania, bez dotácie: 65 €
Aktuálna zľavnená cena: 0 €
Tento webinár vznikol vďaka spolupráci Inklucentra s nemeckou organizáciou Inclution – inclusive solutions v bilaterálnom projekte Erasmus+ InkluNET.