Na TV Doktor: Tresty za vysvedčenia: cesta do pekla?

Už o pár dní si deti vyzdvihnú svoje vysvedčenia. Pre niektoré deti je toto hodnotenie ich celoročnej práce v škole natoľko stresujúce, že sa utiekajú aj ku krajným riešeniam. O tom, ako pristupovať ku koncoročnému vysvedčeniu vyspovedala Eva Sládková kolegyňu Zuzanu Krnáčovú, liečebnú pedagogičku a artepsychoterapeutku a Zuzanu Labašovú z Komenského Inštitútu.

Prečo sú pre deti vysvedčenia a známky tak veľmi stresujúce? Čo robiť, aby to bolo inak? Ako psychické zdravie prispieva k lepším známkam? Kde hľadať vnútornú motiváciu detí a ako s nimi hovoriť pred vysvedčením?

Zuzana Labašová: „ Kľúčové je, ako k tomu pristupuje pedagóg, či zoberie vysvedčenie ako overenie toho čo sme sa naučili, kam sa dieťa posunulo – to je veľmi prospešný prístup.“ Ako ďalší kľúčový faktor uvádza postoj rodičov.

Zuzana Krnáčová hovorí, že si máme dávať pozor na vonkajšiu motiváciu – tou sú práve známky, hodnotenie či porovnávanie s inými deťmi.
Ak máme niečo chváliť, chváľme vnútornú snahu dieťaťa, vyzdvihnime proces nie výsledok a pochváľme konkrétne pokroky. Výskumy hovoria, že deti zamerané na vonkajšiu motiváciu si v živote volia oveľa menšie prekážky, lebo chcú mať istotu, že ich zvládnu.

Ako teda pripraviť dieťa pred vysvedčením?
V kampani #Načúvajmesi hovoríme práve o potrebe načúvania si, potrebe vnímať toho druhého. Rozprávajme sa s deťmi ako rodičia viac, zisťujme čoho sa boja, v čom si veria, povzbuďme ich. Povzbuďme dieťa, ak vložilo do svojho učenia maximum aj keď vysvedčenie nevyšlo podľa jeho či našich predstáv.

Inšpiratívny rozhovor tu:
https://www.tvdoktor.sk/video/883-tresty-za-vysvedcenia–cesta-do-pekla/

nacuvajmesi lettering

Viac o iniciatíve #Načúvamejsi na: www.nacuvajmesi.sk

Dobré správy treba šíriť. Využite svoju obľúbenú sieť alebo to jednoducho povedzte ďalej:


Čítajte aj