Home Hodnotné kurzy od odborníkov z praxe - Inklucentrum Sociálna inklúzia cez prerozprávanie príbehov obetí nacizmu
webinar socialna inkluzia cez prerozpravanie pribehov obeti nacizmu

Sociálna inklúzia cez prerozprávanie príbehov obetí nacizmu

Webinár je ZDARMA vďaka spolufinancovaniu Európskej únie.
Tento webinár realizujeme s nemeckou partnerskou organizáciou Inclution – inclusive solutions.
Na príklade spracovania biografii obeti nacistickej „eutanázie“ v divadelnej forme v nemeckých školách.

Prostredníctvom príbehov a osudov z minulosti dostávame šancu pochopiť, čo sa kedysi dávno udialo.

Približne 300 000 ľudí so zdravotným postihnutím a psychickým ochorením bolo zavraždených počas fašizmu v rokoch 1939 až 1945 na území Nemecka a čiastočne okupovaného Poľska. Je ťažké uchopiť túto časť minulosti. Prečo sa to stalo? Môže sa niečo také zopakovať?

Prečo sa máme vracať do minulosti, čo sa z nej môžeme naučiť pre súčasnosť, ako sa dnes staviame k inakosti – to sú otázky, na ktoré musíme hľadať odpovede.

Napriek vysokému počtu obetí je verejne dostupných len niekoľko tisíc mien takzvanej nacistickej eutanázie. Príbehy a osudy len niekoľko stoviek obetí sú spracované a dostupné. Napriek veľkému úsiliu povojnového Nemecka spracovať svoju nacistickú minulosť a jej aktívna osveta cez vzdelávanie v školách, nacistická „eutanázia“ zostala dlho zabudnutou a umlčanou. 

V kurze nahliadneme na základne historické fakty o Akcii T4 v rokoch 1939-1941 a na systém, ktorý umožnil nacistickú „eutanáziu“. Hlavným cieľom webináru však bude participatívna metodika spracovania príbehov obetí a ich pretavenie a prerozprávanie do divadelnej podoby mladými ľuďmi v školách.

Lektorka  Vám predstaví celonemeckú divadelnú súťaž pre školy „andersartig gedenken on stage“ (spomienka inak na javisku), ktorú koordinuje a ktorej 3. ročník práve prebieha. Nahliadneme na dopad kreatívno-historickej práce na mladých ľudí, na budovanie ich hodnotového rebríčka a postoja k postihnutiu, inakosti a k inklúzii.

KOMU JE WEBINÁR URČENÝ?

  • všetky kategórie pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí pôsobia v odboroch dejín, etiky, múzických a divadelných umení a ich prepojenia
  • pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o kreatívno-umelecké  metodiky posilňovania sociálnej inklúzie, vzájomného rešpektu a odbúravania predsudkov cez pohľad do histórie

ŠKOLITEĽKA:

Stanislava Schenck

Stanislava Schenk Inclution

Stanislava Schenck pochádza z Liptova. V Nemecku vyštudovala ekonómiu so zameraním na psychológiu a sociológiu. Angažuje sa v národných a európsky projektoch v oblasti inkluzívneho vzdelávania. Je spoluautorkov multimedialnej príručky MYS-Toolbox na podporu sociálnej inklúzie v školských komunitách. Je iniciátorkou a koordinátorkou celonemeckej divadelnej súťaže pre školy a inkluzívne divadlá „andersartig gedenken on stage“ (spomienka inak na javisku), ktorý na Slovensku predstaví v ramci kurzu Inklucentra 24. mája 2022.

Viac o Stanislave Schenck, ktorá žije a pôsobí v Berlíne, sa môžete dočítať v článku Dennika N „Aj ja mám nádherné dieťa“ alebo v podcaste v Ženskom Rode, ktorý je aj súčasťou rovnomennej knihy Kataríny Strýčkovej.

30. 08. 2022, 15:00 – 17:00

ORGANIZAČNÉ POKYNY:

Webinár prebehne online, v prostredí programu zoom. Prosíme, zoom si nainštalujte. Link Vám zašleme samostatným emailom najneskôr 5 hodín pred samotným webinárom. Ak ste link nedostali na Váš email kontaktujte p. Škrípovú +421 949 004 911.

Na webinári je potrebné mať kvalitné internetové pripojenie a zapnutú kameru. V prípade technických problémov na Vašej strane nie je možné vrátiť platbu za školenie, kontaktujte nás a budeme hľadať riešenie. STORNO PODMIENKY.

CENA

Celková cena vzdelávania, bez dotácie: 65 €

Aktuálna zľavnená cena: 0 €

Tento webinár vznikol vďaka spolupráci Inklucentra s nemeckou organizáciou Inclution – inclusive solutions v bilaterálnom projekte Erasmus+ InkluNET.

logo inclution
logo partner europska unia

Dátum

30 aug 2022
Registrácia ukončená!

Čas

15:00 - 17:00

Cena

4.00€

Labels

Webinár,
ZDARMA

Organizátor

Inklucentrum
Phone
+421 949 004 911
Email
[email protected]