Očakávanie Vianoc je tento rok preniknuté horkosťou a smútkom.
Milióny ľudí počas pandémie stratili nielen svojich blízkych, ale pochovali mnohé priateľstvá a ľudské vzťahy. Boj o zdravie, strach aj informačná vojna priniesli veľa porazených. Len málo ľudí je skutočne zaočkovaných rešpektom a úctou k blížnemu, čo ako svojho času povedala Matka Tereza, vedie k tomu, že ľudia umierajú na nedostatok lásky.
„Ľudstvo umiera na nedostatok lásky a vzájomnej úcty.“
— Matka Tereza
V Inklucentrum sme presvedčení, že chceme prinášať do školstva viac podpory pre každého človeka. Inkluzívne vzdelávanie také, ktoré prinesie medzi žiakov, učiteľov a rodičov spoluprácu a odvahu, úžas nad rozmanitosťou človeka.
Rýchlejšie ako vírus sa dnes šíri vojna nepochopenia medzi ľuďmi, v rodinách, na pracoviskách i v školách. Počujeme výroky o boji za pravdu, za zdravie, chceme násilím zachrániť ľudí pred smrťou, chceme otvárať oči tým druhým pri ich slepote.
Ja som objavil inú cestu. Inkluzívne vzdelávanie vytvára priestor pre život jedných aj druhých. V hlbokej úcte a rešpekte k človeku. Keď o tejto otázke uvažoval Viktor Frankl po návrate z koncentračných táborov, napísal, že „tam sa „individuálne rozdiely“ nerozplynuli, práve naopak, ľudia sa od seba odlíšili ešte viac, odhalili svoje osobnosti – aj svine, aj svätci.“ A prekvapujúco ich nestotožnil s dozorcami či väzňami. Hovoril, že nebolo dôležité, na ktorej strane stojíte, ale aký vnútorný postoj zaujmete. Naprieč rôznym skupinám boli aj takí aj takí.
Inkluzívne vzdelávanie vytvára priestor pre život jedných aj druhých. V hlbokej úcte a rešpekte k človeku.
S blížiacimi Vianocami sa stále viac vynára potreba objaviť nový rozmer – len skutočná ľudskosť v nás nám dá odvahu byť „svätcami“ či „žirafami“ uprostred šakalov alebo možno postačí aj len: „uprostred ľudí“.
Inklucentrum praje krásne Vianoce, ktoré nebudú len pár minút pod stromčekom či na Instagrame, ale hlboko v našej DNA v každodenných vzťahoch.
Nech Vám deti z diagnostického centra v Ružomberku pomôžu, ako prežívať „to na duši“, aj to dobré aj to zlé. Ako všade stretať len človeka:
Viktor Križo