Bezpečnosť v školách a inšpirácie z Fínska

Bezpečnosť na školách je hlavnou témou posledných týždňov….

Projekty Inklucentrum Navarova o finskom vzdelavacom systeme
Naďa Navarová o wellbeingu vo Fínsku. V reportáži aj rozhovor s rodičmi, ktorí sa vo Fínsku usadili aby tam mohli študovať ich deti.
Zroj: tvnoviny.sk

Riešením môže byť aj inšpirácia z Fínska, ktoré kladie dôraz na wellbeing v školách. Počty žiakov v triede sú menšie, učiteľ má čas na žiaka a skôr si všimne náznaky problémov – to si všimli aj manželia Kuperovci, ktorí hovoria o svojich skúsenostiach.

O dôraze na psychickú podporu sa pre TV Markíza podelila aj Naďa Navarová, špeciálna pedagogička a spolupracovníčka Inklucentra.

Čo však aj náš tím odpozoroval je, že vo Fínsku chýbajú psychológia, nie sú tam podporné tímy…

Na našich školách sa dá stavať práve na týchto odborníkoch, ktorí sú pre všetkých žiakov, rodičov i učiteľov. Na čo však apelujeme je, aby ich bolo viac a bola dostatočná podpora poskytnutá aj im.

Zdroj:
Školstvo, ktoré má inšpirovať. Rozprávali sme sa s rodičmi, ktorí sa usadili vo Fínsku, aby tam ich deti študovali. Andrea Šprochová, Vladimíra Drábiková. 6. 11. 2022. Dostupné na: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/341736-eduard-heger-sa-ide-s-ministrom-inspirovat-skolstvom-do-finska-zistovali-sme-ako-to-tam-funguje

 

Čítajte aj