TRVANIE PROJEKTU: leto 2022 – trvá
V 9tich školách sa zrealizovala analýza potrieb a stavu podpory zo strany štátu. Zistenia ukázali na nedostatočnú jazykovú a psychosociálnu podporu. Alarmujúce boli aj disociatívne stavy detí, ktoré sú zaplavené traumou udalostí a nedostáva sa im takmer žiadnej podpory.
V súčasnosti s podporou viacerých donorov a partnerov pracujeme na systematickej podpore v bratislavských školách s najvyššími počtami detí z Ukrajiny.
Zapojených škôl
Podporených žiakov a učiteľov
Partnerov a donorov
O projekte
Na Slovensku sa najväčšia skupina detí a rodín z Ukrajiny usadila v Bratislave, kde je v školách takmer 3000 detí. Dôležitou súčasťou inkluzívneho vzdelávania je podpora detí v riziku, preto sme neváhali a v spolupráci s viacerými partnermi a donormi rozbehli projekt na podporu žiakov z Ukrajiny v Bratislave.
S podporou zo strany Magistrátu hlavného mesta Bratislava a UNICEF začalo Inklucentrum, CPP BA 3 a Centrum vzdelávacích analýz v novembri 2022 mapovanie stavu na 9tich školách. Zistenia boli alarmujúce – deti boli v disociatívnych stavoch, osvojenie jazyka bolo nedostatočné. Mnohé deti zažívali viditeľný smútok a úzkosť. Analytici, expresne rýchlo, pripravili akčné návrhy riešení, ktoré sme od januára 2023 začali na školách hneď realizovať. Jedným z prvých opatrení, ktoré vychádzali z dobrej praxe zo zahraničia je podporené opatrenie na zintenzívnenie a systematizáciu v psychosocálnej oblasti – Regionálni terénni pracovníci – RTP (pdf dokument). Momentálne školy navštevuje už 11 ukrajinských pracovníčok 1 pracovník, ktorí na týždennej báze navštevujú pridelené školy. Viac o práci tímu.
Ďalším pilotným opatrením je jazyková podpora už na 4 základných školách. Podporu dostáva okolo 280 žiačok a žiakov s odlišným materinským jazykom – týka sa prevažne detí z Ukrajiny či vietnamskej menšiny alebo aj iných detí, pre ktoré slovenčina nie je materinský jazyk. Od februára 2023 pôsobí v Bratislave Inkluzívne jazykové centrum, ktoré vyučuje slovenský jazyk pre deti cudzincov.
Spájame sily pre budovanie podpory každého dieťaťa v náročnej situácii.
Analýzy
- Začleňovanie detí z Ukrajiny do vzdelávania v Bratislave. Analýza súčasnej situácie a prehľad politík. Alexandra Ostertágová, Michal Rehúš.
- Začleňovanie žiačok a žiakov z Ukrajiny do vzdelávania Kvalitatívna sonda z deviatich bratislavských škôl. Centrum vzdelávacích analýz. Alexandra Ostertágová, Michal Rehúš
- Regionálne terénne pracovníčky z Ukrajiny v bratislavských školách. Vyhodnotenie programu na podporu začlenenia žiakov a žiačok z Ukrajiny v základných školách. Alexandra Ostertágová, Michal Rehúš
- Opatrenie Regionálni terénni pracovníci, Viktor Križo
Staňte sa našim podporovateľom
Zistite viac o podpore cudzincov v Bratislave a pridajte sa medzi našich podporovateľov.
Podporné opatrenia v praxi
Ukrajinské psychologičky a pedagogičky sú oporou 19tich škôl v Bratislave
Pedagogičky a psychologičky z Ukrajiny 1 až 2 krát za týždeň navštevujú školy v Bratislave, ktoré vzdelávajú vysoký počet detí z Ukrajiny. S deťmi realizujú aktivity na podporu duševného zdravia a sú spojkou medzi deťmi a personálom školy. Medzi ich hlavné úlohy patrí identifikácia potrieb detí, ktoré sa potýkajú s ťažkosťami, informovanie triednych učiteľov a členov ŠPT, informovanie školy o potrebách detí z Ukrajiny s cieľom zvýšiť ich citlivosť na potreby všetkých detí. Realizujú konzultačné hodiny pre učiteľov, spolupracujú v rámci realizácie voľnočasových aktivít detí a táborov.
Významne pomáhajú práci slovenským učiteľom a sú tak jedným z podporných opatrení nie len deťom ale aj zamestnancom školy.
Jazyková podpora pod vedením skúsenej metodičky
V Bratislave pilotne prebieha intenzívna jazyková podpora už na 4 základných školách. Podporu dostáva okolo 280 žiačok a žiakov s odlišným materinským jazykom. Šesť pedagogičiek vyučuje kurzy slovenského jazyka ako druhého jazyka s trojhodinovou týždennou dotáciou počas vyučovania.
Hlavnou metodičkou pre Inklucentrum je dr. Alena Faragulová, ktorá metodicky a odborne zastrešuje výučbu, supervíziu a mentoring lektoriek, s tímom vytvára materiály, pracovné listy, aktivity a činnosti zamerané na aktívne osvojovanie slovenského jazyka a jazykových zručností. Učiteľky vychádzajú z nového schváleného štátneho vzdelávacieho programu – vzdelávacieho štandardu pre vyučovanie slovenského jazyka ako druhého jazyka. Odborníčky z Inklucentra tak nevyučujú predmet slovenský jazyk a literatúra, ale počas vyučovania poskytujú podporné opatrenie jazykovej podpory špecifickou metodikou výučby cudzích jazykov a na Slovensku vytvárajú cestu jazykovej podpory, ako ju ešte nepoznáme.
Od februára 2024 funguje vzdelávanie intenzívna podpora výučby slovenského jazyka v Inkluzívnom jazykovom centre.
„Sila ukrajinských detí spočíva v tom, že to dokázali napriek tomu, že sú všetky v stave úplnej neistoty, čo bude ďalej a kedy sa vrátia domov, že ich najcennejšie veci boli zničené a už nikdy nebudú také ako predtým, dokázali sa vzchopiť, naučiť sa jazyk, pochopiť vzdelávací systém, začať navštevovať miestne krúžky a nájsť si slovenských kamarátov. A čo je najdôležitejšie, neuzavreli sa do seba a išli ďalej. Naše deti za tie dva roky vyrástli, stali sa skúsenejšími. Aj ja s nimi. A som veľmi rada, že práve ja som bola tá, ktorá videla ich slzy, hladila ich po hlave, kreslila, modelovala, hovorila s nimi. Že práve ja som im mohla nejakým spôsobom pomôcť…“
Yuliia Bulyshkina, psychologička a regionálna terénna pracovníčka
Zapojené školy v Bratislave
ZŠ Mudroňova 83
ZŠ Nejedlého
ZŠ Nevädzová 2
ZŠ Odborárska
ZŠ s MŠ Riazanská75
ZŠ Sibírska
ZŠ Vazovova 4
ZŠ Za Kasárňou
ZŠ Biskupická 21
ZŠ Černyševského
ZŠ Česká
ZŠ Drieňová 16
ZŠ Hlboká
ZŠ Kalinčiakova
ZŠ Malokarpatské nám.1
ZŠ Medzilaborecká
ZŠ Cádrová
ZŠ M.R. Štefánika
ZŠ Kulíšková
Videá
V médiách:
Na RTVS o chýbajúcej podpore žiačok a žiakov z Ukrajiny
Na Denníku N: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podpory
Na Denníku N: Najhoršie je poslať dieťa za trest za dvere a nechať ho tam samo. Odborníčka vysvetľuje, ako trauma mení mozog
Na Rádio Regina západ: Deti z Ukrajiny a vzdelávanie
Na Slovensku žije približne 34 tisíc detí z Ukrajiny, z toho iba 10 a pol tisíc detí je zaradených do slovenského školského systému. Tieto školy potrebujú pri vzdelávaní detí z Ukrajiny výrazne viac podpory ako dostávajú. Vyplýva to z údajov dvoch nových analýz o začleňovaní detí z Ukrajiny do základných škôl.
Tlačová správa – Pilotná podpora detí z Ukrajiny a ďalších detí cudzincov na školách v Bratislave je cesta k bezpečným a inkluzívnym školám
V Bratislave vzniká komplexná sieť podpory pre deti, ktoré utiekli pred vojnou proti Ukrajine.
Fotogalérie:
Džerelo je tábor, ktorý už druhý rok organizuje Inklucentrum s podporou donorov. Tábor pre deti z ukrajiny, ktoré sú aspoň týmto spôsobom opäť viac prepojení so svojimi rodákmi, tradíciami svojou kultúrou. Každé doobedie sme venovali štyrom workshopom: kultúrny, umelecký, športový a vodný. Poobedné programy boli zamerané na množstvo zábavných aktivít, spoznávanie sa, ale aj ukrajinskú kultúru. Večer deti veľmi radi tancovali aj na svoje ukrajinské hip hopy a pesničky.
Výnimočnosťou tohto tábora už druhý rok je, že sú na ňom prítomní aj štyria psychológovia alebo psychosociálni pracovníci, ktorí pomáhajú deťom a animátorom v lepšej komunikácii a spolupráci, ale aj pri večernom smútku, či hnevu detí, ak sa niečo nepodarí. So slovenskými vedúcimi deti pekne zvládajú aj komunikáciu v slovenčine.
Za podporu pri realizácii tábora ďakujeme ERSTE Foundation v projekte Strenghtening of Ukraine Experts in Schools, Bratislava – hlavné mesto SR a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
Aktuálne
Prečítajte si články o táboroch:
Dátum a miesto konania: 20.07.–26.07.2024, Hotel František, obec Lazy pri Makite: https://travelking.sk/hotel/hotel-frantisek
Objavte pre svoje deti toto leto jedinečný svet prírody a ukrajinskej kultúry.
Tábor „Džerelo“ nie je len o rekreácii v prírode, ale aj o jedinečnej príležitosti prehĺbiť si vedomosti
o ukrajinských tradíciách, zvykoch a ľudovej kultúre.
Tábor sa nachádza v útulnom kúte prírody, kde budú mať deti možnosť vychutnať si čistý vzduch, zeleň a teplé slnečné lúče. Vzdialenosť od mesta im umožní pocítiť atmosféru pokoja a harmónie. Deti budú mať tiež možnosť spoznávať okolitú prírodu prostredníctvom peších túr, lesných prechádzok a večerov pri ohni pod hviezdami.
Náš skúsený a priateľský tím animátorov a organizátorov zabezpečí bezpečnosť a spoľahlivý dohľad detí počas celého pobytu v tábore. Pomôže vašim deťom objaviť nie len krásy prírody ale aj bohatstvo ukrajinskej kultúry. Snažíme sa vytvárať atmosféru dôvery a podpory pre každé dieťa.
- Program tábora je vypracovaný s prihliadnutím na rôznorodosť záujmov a vekových skupín detí.
- Počas týždňa budú v tábore prebiehať ranné cvičenia, tradičné i nevšedné táborové hry, večerné diskotéky, večerné kruhy a pošta.
- Všetky výrobky, ktoré vyrobime, si môžete vziať so sebou ako inšpiráciu alebo darček.
- V prípade nepriaznivého počasia môžu byť hry alebo aktivity zmenené.
👍🏻Počas celého obdobia budú v tábore prítomní aj ukrajinskí psychológovia spolu s ukrajinskými a slovenskými animátormi.
Cena: znížená! 150EUR (počiatočná cena 350 EUR), platba na účet:
IBAN SK6383300000002101683700,variabilný symbol: 23, do poznámky k platbe je potrebné napísať meno a priezvisko dieťaťa.
Vyplnenú pozvánku odovzdáte ukrajinskému pracovníkovi psychosociálnej
podpory vo vašej škole.
TABOR_Prihlaška_SK_
Заява для табору_UA
Kontakty pre komunikáciu a informácie: Viktoria Antoniuk, tel. +421950229190,
e-mail: [email protected] a [email protected]
Za realizáciu tábora a finančnú podporu ďakujeme:
ERSTE Foundation, Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
UA TEEN klub to sú celoročné pravidelné stretnutia ukrajinských žiakov pod vedením Viktorii Antioniuk, regionálnej terénnej pracovníčky. Mladí sa stretávajú v priestoroch Inklucentre spravidla v stredu a voľný čas trávia zmysluplnými aktivitami zameranými na posilnenie vzťahov, rozvoj sociálnych a jazykových zručností. Klub pôsobí od septembra 2023 a navštevuje ho približne 18 žiakov zo základných škôl v Bratislave.