Podporné opatrenia, resp. úpravy podmienok pri ústnej maturite žiakov sa vzťahuje žiaľ zatiaľ iba na žiakov so ZZ a všeobecne to určuje § 16 vyhlášky o strednej škole 224/2022. Úpravy v uvedenom paragrafe sa vzťahujú nielen na písomnú, ale aj ústnu formu. Úpravy na písomnej maturite podrobnejšie popisujú každoročné Usmernenie pre prihlasovanie žiakov so ZZ (2024). Tieto usmernenia môžu slúžiť ako inšpirácia aj pre úpravy na ústnej maturite.
Ústna maturita má oproti písomnej vlastnú formu a spôsoby, závisí aj od zvykov konkrétnej školy. Spôsob realizovania maturitnej skúšky je plne v kompetencii riaditeľa školy a predsedu komisie. Úpravy počas ústnej maturity taktiež spadajú do žiadosti, ktorú študent podáva spolu s prihláškou v septembri. K tejto prihláške a žiadosti o úpravy pripája aj odporúčania poradenského zariadenia alebo lekára, ale vyhláška pripúšťa možnosť odporúčaní odborných zamestnancov školy (ŠPT) danej strednej školy. Nakoľko sa ešte aj tesne pred maturitou môže psychický alebo zdravotný stav študenta so ZZ meniť, je skutočne plne v kompetencii predsedu po dohode s riaditeľom, odborným personálom a študentom, aby podmienky upravili v prospech študenta tak, aby to zodpovedalo jeho ŠVVP. Vyhláška určuje základné rámce (kompenzačné pomôcky, úpravy testov/otázok, času), kreativite sa v tomto medze nekladú. Samozrejme, so zachovaním podstaty obsahu maturitnej skúšky tak, aby študent preukázal kľúčové kompetencie a profilové poznatky študijného odboru.
Žiadosť o úpravy na maturitách študent alebo jeho zákonný zástupca podáva do 30.septembra, pričom uvedie aj návrhy úprav podľa vyhlášky, prípadne je to predmetom dodatočnej dohody medzi školou a maturantom so zaznamenaním k žiadosti. Pre maturitnú skúšku primerane platia aj odporúčania CPP počas celého štúdia.