Koniec školského roka je časom, ktorý nás môže posilniť.

Koniec školského roka je významným okamihom pre všetkých zúčastnených: deti, rodičov a učiteľov. Je to čas na hodnotenie, oslavu celoročného úsilia ale aj čas na prípravu na zaslúžený oddych. Napriek únavám a napätiu, ktoré môže koniec roka prinášať, je to aj príležitosť na posilnenie vzťahov a hľadanie inšpirácie do ďalšej etapy. Ako môžeme spoločne premeniť krehké momenty na odolné a posilňujúce zážitky?

Poďme sa pozrieť na niekoľko užitočných tipov a konkrétnych reflexií, ktoré nám v tom môžu pomôcť.

Spec. ped.radi ako zreflektovat koniec roka
Premeniť krehké momenty konca školského roka na niečo posilňujúce nemusí byť nič komplikované. Pomôcť si môžete osvedčenými otázkami k reflexii, ktoré odporúča špeciálna pedagogička Naďa Navarová.

Pre žiakov a študentov

Využite tieto posledné dni na premýšľanie aj čas bez učenia v triede. Čo ste sa naučili a ako ďaleko ste sa dostali? Aké prekážky a výzvy ste prekonali a kto všetko vám bol oporou?

Prázdniny:
Dajte si veľkúúúúúúú prestávku. Dovoľte si oddýchnuť a aspoň 5 týždňov okrem dobrej knihy vypustite gramatiku aj matematiku. Venujte sa aktivitám, ktoré máte radi, či už ide o šport, koníčky, čítanie alebo trávenie času s priateľmi. Skúmajte a buďte zvedaví na čokoľvek, od pozorovania, ako veci fungujú, až po skúmanie prírody. Uistite sa, že máte dostatok odpočinku a relaxácie. Leto je časom na načerpanie nových síl do ďalšieho školského roka.

Pre rodičov

Na konci školského roka sa zamerajte na podporu svojho dieťaťa v tomto poslednom úseku 10mesačnej cesty. Ponúknite im povzbudenie a empatiu, pochopte stres, pod ktorým sú a ktorý niektoré deti prežívajú skutočne intenzívne. Pomôžte im zostať organizovaní a pozitívne naladení, aby mohli úspešne ukončiť školský rok. Nezabudnite, že vysvedčenie nie je jediným meradlom úspechu. Vaše dieťa má jedinečné kvality, schopnosti, predispozície či limity a obmedzenia. Oceňte ich snahu a podporujte ich v ich učebnom úsilí. Vyzdvihnite a posilnite silné stránky.

Prázdniny:
Rodinný čas je dôležitý a môže posilniť vzťahy medzi vami. Naplánujte si spoločné aktivity, ktoré vás potešia a oddýchnete si, či už zvolíte jednodňové výlety po okolí alebo dlhšiu dovolenku. A keď príde čas na ďalší školský rok, nezabudnite na organizáciu, opakovanie učiva a stanovenie si cieľov spolu s dieťaťom.

Pre učiteľov a odborných zamestnancov

V týchto posledných dňoch sa zamerajte na pozitívne ukončenie roka. Zamyslite sa nad tým, aký pokrok dosiahli vaši žiaci a ako ste prispeli k ich rastu vy. Dni v škole bez riadeného učenia využite na budovanie vzťahov, reflexiu aj spoločnú pohodu. Povzbudzujte sa a oslavujte malé víťazstvá so svojimi žiakmi aj kolegami.

Oceňme sami seba! Nájdite si čas pre seba a využite ho napríklad i tak, že si zodpoviete nasledujúce otázky:

 • Za čo sa môžem oceniť?
 • Čo sa mi podarilo?
 • Na čo som hrdá/hrdý?
 • Čo považujem za úspech?
 • Aké výzvy sa mi podarilo prekonať?

Zreflektujte sa. Čas na sebareflexiu vyžaduje určité osobnostné dozretie. Pomôcť môžu otázky a hlavne čas a priestor, kde človek môže bezpečne premýšľať, buď sám alebo s pomocou niekoho. Zamyslite sa nad nasledovnými otázkami:

 • Čím som prispela/prispel, aby škola bola lepším miestom?
 • S kým a ako potrebujem zlepšiť spoluprácu?
 • Ktoré výzvy boli priveľké?
 • Ako a s kým ich viem prekonávať?
 • Čo sa dalo urobiť inak v prospech inkluzívneho prostredia?

Oceňte okolie. Spätná väzba bez tónu kritiky sa v školstve moc nenosí. Je čas si vedieť vykomunikovať úspechy aj problémy. Chce to komunikačnú zručnosť v štýle nenásilnej komunikácie, ale hlavne vidieť v tom zmysel. Neživiť nevypovedané veci priamo dotyčnému vytvára jed na pracovisku aj s ľuďmi v našom okolí. Zamyslite sa:

 • Ako môžeš dať prospešnú spätnú väzbu kolegom, žiakom, rodičom, členom školského podporného tímu a iným?

Prázdniny:
Uvoľnite sa a plánujte oddych. Nájdite si čas na to, aby ste sa vzdialili od premýšľania na svoju profesiu. Venujte sa aktivitám, ktoré vám pomôžu relaxovať a zregenerovať. Doprajte si čas bez myšlienok na školu. Využite osobný čas strávený kvalitne so svojou rodinou a priateľmi. Venujte sa koníčkom alebo cestovateľským plánom, ktoré ste odložili. Tieto otázky Vám v tom môžu napomôcť:

 • Čo pre mňa znamená oddych?
 • Koľko času potrebujem, aby prebehla regenerácia?
 • Ako si naozaj môžem užiť prázdniny?

Pripravte si stratégiu na rozvoj. Využite časť leta na účasť na workshopoch alebo kurzoch, ktoré vás zaujímajú, ale nepreháňajte to.

 • Čo a kde si potrebujem doštudovať?
 • S kým potrebujem viac spolupracovať?
 • Ako a čo je potrebné upraviť v novom školskom roku?

Koniec školského roka je kolektívnym úsilím, ktoré si vyžaduje trpezlivosť, pochopenie a empatiu od všetkých zúčastnených. Uznaním výziev a uplatnením stratégií na zvládanie stresu môžu žiaci, učitelia a rodičia prežiť tieto predprázdninové dni a vkročiť do leta s pocitom úspechu a úľavy. Predovšetkým empatia dokáže premeniť tieto ťažké dni na príležitosť na vzájomnú podporu a láskavosť, vďaka čomu bude cesta do cieľa pre každého o niečo jednoduchšia. Premeňme spolu toto krehké obdobie na niečo úžasne odolné a posilňujúce.

Naďa Navarová, učiteľka, špeciálna pedagogička, koordinátorka mobilít Erasmus+
„Hľadám cesty efektívnej komplexnej edukácie a transformácie školstva.“

Dobré správy treba šíriť. Využite svoju obľúbenú sieť alebo to jednoducho povedzte ďalej:Čítajte aj