Školský zákon hovorí o povinnosti školy vypracovať ho a od januára 2022 aj povinnosť vyžiadať si informovaný súhlas rodiča podľa § 7a) šk. zákona, zároveň prerokovanie so žiakom, ak je min. v piatom ročníku ZŠ. Zároveň riaditeľ školy sa má vyjadrovať, či vie zabezpečiť podporné opatrenia, čo môže veľmi vhodne vyjadriť práve tým, že podpíše IVP. Jediný relevantný aktér, ktorý má právo dávať súhlas je zákonný zástupca a aj to má svoje obmedzenie, ak nekoná v najlepšom záujme dieťaťa.
Ostatní aktéri vzdelávania – učitelia, riaditeľ školy, školský podporný tím či poradenské zariadenie majú povinnosť spolupracovať v naplnení tohto najlepšieho záujmu. Nikoho výslovný súhlas k tomuto zámeru nie je potrebný. A vonkoncom už nie rozhodnutie (napríklad riaditeľa). Najlepší záujem dieťaťa nemôže byť predmetom svojvôle kohokoľvek. ŠVVP teda nespadajú pod ten typ rozhodnutia, ktorý predpokladá zákon 596/2003.
Je fakt, že niekde je zvyk podpisovania IVP rôznymi stranami, ale rozhodne to nemá priamu oporu v zákone. V posledku aj rodič, ako sme uviedli, tento súhlas nemá ako absolútny, ale ak by došlo na súdny proces, súd by nerozhodoval o práve rodiča, ale najlepšom záujme dieťaťa.
Na druhej strane je veľmi dôležité, aby IVP bolo výsledkom otvorenej spolupráce a hľadaniu ciest napĺňania tohto najlepšieho záujmu dieťaťa. Ak je podpis prejavom vôle spolupracovať a byť informovaný, alebo záväzku podpory dieťaťa, tak to môže byť dôležité gesto. Učiteľom a tým, čo potrebujú byť informovaní stačí IVP poslať cez elektronickú žiacku knižku alebo mail v rámci informačnej povinnosti alebo záväzkom.
Vzniká tu ešte otázka, ako je to s podpisom oboch rodičov na IVP? Nakoľko IVP nie je rozhodnutím podľa zákona 596/2003, súhlas oboch rodičov nie je potrebný, ako to spresňuje aj § 144a) ods. 1 školského zákona. Samozrejme, v drvivej väčšine prípadov je v najlepšom záujme dieťaťa, aby boli informovaní obaja rodičia a boli súčasťou spolupráce. Ak je názor rodičov rozdielny, dôležitý je najlepší záujem dieťaťa, škola koná v súlade so svojím presvedčením a odbornými posudkami a rodič (príp. aj sama škola), ktorý je proti takémuto konaniu to môže napadnúť na súde a ten o tom definitívne rozhodne.